LALA

Lala


KICSODA Ő?

Lala egy szumátrai orangután, a Főem­lősök rend­jéből, az Ember­félék család­jából, az Oran­gutá­nok nemé­ből, tudo­mányos nevén: „Pongo abelii” (Ejtsd: „Pongó abeli”).


MIT JELENT A NEVE?

A neve maláj nyelven erdei embert jelent.

 

HOGY NÉZ KI?

Az orangutánok a legna­gyobb tes­tű fán élő ál­latok a boly­gónkon. A kinéze­tükről szóló leírá­sok mind felhív­ják a különb­séget a hím és a nős­tény eltérő külse­jére. Míg egy fel­nőtt hím oran­gután másfél méter magas, és akár 50-90 kg súlyú is lehet, addig egy nős­tény állat súlya csaknem a hím súlyá­nak a fele, álta­lában 30-50 kg, a magas­sága pedig ki­csit több, mint egy méter (1,25 m). Az oran­gutánok­nak jelleg­zetes vörös szőr­zete van. Kar­fesztá­volsá­guk (a két karjuk közöt­ti széles­ség, ha kitár­ják) nagy, a hímeké 2-2,25 méte­res is lehet, ez fán lakó élet­módjuk­ra utal. Neve­zik „négy­kezes”-nek is őket, hiszen mind a négy man­csukat reme­kül használ­ják fogásra is (ezek hason­líta­nak az emberi kézre, de a fákon való kapasz­kodás­hoz alkalmaz­kodva a hüvely­ujjuk hátra­álló, ezért nem tudnak finom­mozdula­tokat végre­hajta­ni vele). A cson­toza­tuk, izom­zatuk, ízüle­teik alkal­massá teszik őket arra, hogy igazi légtor­nászok­ként olyan mozdu­lato­kat is végre tudja­nak haj­tani, amit a leghaj­léko­nyabb ember sem tud. Foga­zatuk hason­ló az embe­réhez (ugyan­olyan zárt és hézag­nélkü­li), sőt, már kopo­nyájuk is, és még a szemük is hason­lít a miénk­hez. A sze­meik tel­jesen előre állóak, ez lehe­tővé teszi a távol­látást szá­mukra, ebben is nagyon hason­lóak az ember­hez. Érdekes, hogy az idős hím oran­gután óriási pofa­leme­zeket nö­veszt. A hímnek sza­kálla is van, és arra vonat­kozó adatok is ismer­tek, hogy egy szumát­rai hím oran­gután átla­gosan 78-97 cm magas lehet.

 

HOL ÉL? HONNAN SZÁRMAZIK?

Az orangutánok („Pongo”) az ázsiai ember­szabá­sú majmok, amelyek fejl­ődési vonala kb. 14 mil­lió éve vált el a többi ember­szabású­étól. Eredeti­leg egész Dél­kelet-Ázsia és Jáva szigete is az oran­gutánok lak­helyéül szol­gált. Az úgy­neve­zett „pleisz­tocén” korszak végén, tehát kb. 12500 évvel eze­lőtt történt, hogy vissza­szorult a terüle­tük a két indo­néziai szigetre: Borne­óra és Szu­mát­rára. Nap­jaink­ban Szu­mátra észa­ki részén élnek a Lalá­hoz hason­ló majmok. Kedvenc terü­leteik a tőze­ges mocsári erdők, a tró­pusi erdők, vagy a vegyes erdők, de 1000 m tenger­szint­feletti magas­ság alatt. Megfi­gyel­ték, hogy az oran­gutánok folyton mozog­nak, a gyümöl­csök érése alapján, vagyis oda ván­dorol­nak, ahol épp várja őket a finom csemege. Egyes adatok szerint Szumát­rán több oran­gután él, bár napja­inkra ez az egyik leg­veszélyez­tetet­tebb faj. Az orv­vadászo­kon kívül a pálma­olaj ültet­vények miatt sin­csenek bizton­ságban, élő­helyüket folya­matosan kur­títják, a beülte­tendő terü­letek miatt kivág­ják az eső­erdő fáit, a fel­nőtt álla­tokat elpusz­títják, a köly­köket pedig elra­bolják, és elad­ják. Az oran­gutánvé­delmi prog­ramnak kö­szön­hetően azon­ban az alig 4500 fős csapat lét­száma ma kb. 25 000 lehet a két szigeten együtt­véve. A vilá­gon sok állat­kertben küz­denek azért, hogy szület­hes­senek és nevel­kedhes­senek oran­gután köly­kök, így nem lát­hatunk lassan vadon­ból befo­gott álla­tot, csak saját „nevel­tet”. Buda­pesten, a Fővá­rosi Állat- és Növény­kertben élnek szumát­rai oran­gutánok, jelen­leg két „csecsemő­korú” kölyök­kel együtt.

 

MIT ESZIK?

Az orangután főként (érett) gyümöl­csöket (füge­féléket), leve­leket, gallyakat, virá­gokat eszik, de elő­szeretet­tel fo­gyaszt mézet, fa­kérget, rova­rokat, tojást, madár­fiókákat is. A földet is rágja, való­színűleg ásványi­anyag tartalma miatt. Kedvelt cseme­géjük a durián, ami rémes, rothadó bűzt áraszt, de nagyon finom, Ázsiában az egyik leg­érté­kesebb gyümölcs. Érde­kesség, hogy az oran­gutánok úgy eszik ezt a gyümöl­csöt, hogy lehúz­zák a bőrét, megeszik a húsát, és kiköp­ködik a magját, ami értékes vető­magnak bizonyul, így mond­hatjuk, hogy kertész­kednek is. A fák odvai­ban vagy a lombo­zatban megmaradt eső­vízzel csilla­pítják szom­jukat. Az oran­gután kölykök szüle­tésük után 1-2 évig csün­genek az any­jukon, anya­tejen élnek. Később, csak 6-7 éves koruk­ban válnak önál­lóvá, ek­korra sajá­títják el az élel­miszer megszer­zésének forté­lyait is.

 

MILYEN A HANGJA?

A hím orangutánok lelógó gége­zacskó­jukkal (mintha a tor­kukra nőtt volna egy tasak) olyan hango­san tudnak üvöl­teni, hogy az elhal­latszik akár több kilo­méter messzire is. Ez lehet figyel­meztetés a többi hím felé, a terület védel­mezése céljá­ból. Az oran­gutánok kommuni­kációja nemen­ként eltérő: a hím sokkal hosszabb, elnyúj­tottabb hangot ad ki, mint a nőstény. A hímek ilyen­kor nem csupán a terü­letüket védik egymás­tól, hanem a másik nem számára is „hirde­tik”, népszerű­sítik magukat. Mind­két nemre jel­lemző, hogy bizo­nyos mély torok­hangú zajok­kal próbál­ják megfélem­líteni fajtár­saikat, ezeket össze­foglaló néven „gör­dülő  hívás”-nak neve­zik. Amikor egy oran­gután bosszús, akkor szívja a levegőt, elhúz­za a száját és csók­hangot ad ki, ezt „csók­vinnyo­gás”-nak hívják. A csecse­mő oran­gutánok lágyan dudálnak, ha szomo­rúak. Az oran­gutánok kommuni­káció­jának egyik érde­kessége az a hang­adás, amit az ango­lok csak „blowing a rasp­berrie”-nek, málna­robban­tásnak (vagy málna­fújásnak) hív-nak (de nevezik „Bronx cheer”-nek is – ’bronxi fel­vi­dítás’), ez az, ami­kor fel­fújt po­fával, kinyúj­tott nyelv­vel egy puf­fadó han­got adnak ki. Olyan ez, mint amit a csecse­mők is használ­nak, később a gyere­kek így csúfo­lódnak.

 

ÉRDEKESSÉGEK

Megfigyelték, hogy az oran­gutánok hasz­nálnak bizo­nyos eszkö­zöket, pél­dául leve­leket az eső ellen, a bor­neói oran­gutánok WC-papír­nak is használ­ják a leve­leket, szalvé­taként is használ­ják, hogy az állu­kat meg­töröl­jék vele, valamint botot is használ­nak a méz meg­szerzé­sére, vagy halá­szatra, vagy segít­ség­ként az elér­hetet­len gyümöl­csökkel szemben.
A szumátrai oran­gutánok a leve­leket kesz­tyűként is hasz­nálják véde­lemként a tüs­kés faágak el­len, vagy - ugyan­csak a tüskék ellen - ülő­párna­ként is alkal­mazzák.
Erejük és jó eszköz­haszná­lati képes­ségük miatt őket neve­zik „szökőművészek”-nek.
Világ­szerte küz­denek az oran­gutánok megmen­tésé­ért, ismert szerve­zetük az Orangutan Foundation International.
Az oran­gutánok vadon­ban álta­lában 45 évig élnek, állat­kertek­ben élet­tarta­muk 60 év is lehet.
Ezek a majmok elég gorom­bán visel­kedhet­nek az em­ber­rel, vagy más álla­tok­kal szem­ben, de a köly­kök­kel és a gyere­kek­kel na­gyon ked­vesek. Leg­kedve­sebbek termé­szete­sen a saját kölyke­ikkel, innen ered a „majom­szeretet” kife­jezés.
A hím oran­gutánok álta­lában magá­nyosan járnak, míg a nősté­nyek kölyke­ikkel, és más nősté­nyekkel alkot­nak csopor­tot.
Egy oran­gután 15 éves korá­ban szül először, és utána 8 évente.
Egy-egy hím oran­gutánnak saját területe („terri­tóriuma”) van, ami Borneó szigetén 2-6 négyzet­kilo­méter, Szumát­rán pedig 2-10 négyzet­kilo­méter nagy­ságig ter­jed.

 

FELHASZNÁLT IRODALOM:

Brehm: Az állatok világa. A majmok őstörténetéről

http://mek.oszk.hu/03400/03408/html/38.html

Letöltés ideje: 2015. június 25.

Brehm: Az állatok világa. Az orangután fajtái

http://mek.oszk.hu/03400/03408/html/50.html

Letöltés ideje: 2015. június 25.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Orangut%C3%A1n

Letöltés ideje: 2015. február 7.

A szumátrai orangután

https://hu.wikipedia.org/wiki/Szum%C3%A1trai_orangut%C3%A1n

Letöltés ideje: 2015. június 25.

Orangutan Foundation International: Orangutan biology

https://orangutan.org/orangutan-facts/orangutan-biology/

Letöltés ideje: 2015. június 25.

Orangutan Foundation International: Orangutan behavior

https://orangutan.org/orangutan-facts/orangutan-behavior/

Letöltés ideje: 2015. június 25.

Orangutan Foundation International: Orangutan ecology

https://orangutan.org/orangutan-facts/orangutan-ecology/

Letöltés ideje: 2015. június 25.