MATYI

Matyi

KICSODA Ő?

Matyi egy Jákó papagáj (más néven Szürkepapagáj, ezt tükrözi angol neve: Gray Parrot, de német neve is: Graupapagei, amely a Papagájalakúak rendjébe, a Papagájfélék családjába tartozó Psittacus madárnem egyetlen faja. Tudományos neve: Psittacus erithacus (ejtsd: szittakusz eritakusz).

 

MIT JELENT A NEVE?

A „psittacus” elnevezés papagájokat jelent. A „Jákó” név a bibliai, héber eredetű „Jakob”, Jákob beceneve.

 

HOGY NÉZ KI?

A Jákó papagáj 33 centiméter hosszú, szárnyfesztávolsága 70 centiméter (legfeljebb), testtömege maximum 490 gramm lehet. Az alapszíne szürke, ezeket a tollakat a nyakán világosabb, míg a hasán sötétebb szegélyezés jellemzi (mert ott világosabbak a tollai, mint a nyakán). A szeme körül világosszürke. A pofafoltja csupasz. Brehm említi, hogy a „homlokán, kantárján és csupasz fejoldalán kis fehéres szemölcsök vannak”. A farktollai élénkpirosak (Brehm szerint ez „haragos piros”). A tojó és a hím megkülönböztetése nagyon nehéz, a következő jegyek alapján megpróbálható: a tojó csupasz pofafoltja a szem mögött kerekebb, míg a hímé szögben záródik. A tojó orrlikai kisebbek, a feje oldalról kerekebb. A hímek farktollai kilógnak a szárny (az evezőtollak) alól, a tojónál ezek rejtetten maradnak. Ha azonban teljes bizonyossággal szeretné a tulajdonos megállapíttatni papagája nemét, akkor DNS-vizsgálatért kell folyamodnia. A Jákó papagáj csőrének van egy érdekessége: egy ízület segítségével a felső csőrkávája a fejétől függetlenül is mozgatható, alsó csőrkávája pedig előre-hátra mozgatható. A lábain mindkét külső ujja hátrafelé áll, a középsők pedig előre, így használhatja markolásra is. Ügyesen mászik erős csőre segítségével, ilyenkor a csőr olyan, akár egy harmadik láb. A fiatal jákók írisze sötét színű, s a farkuk is sötétebb.

 

HOL ÉL? HONNAN SZÁRMAZIK

A Jákó papagáj előfordul a Délkelet-Elefántcsontparttól kelet felé egészen Nyugat-Kenyáig és dél felé Észak-Angoláig, Dél-Kongóig és Északnyugat-Tansaniáig. Lakóhelye még Fernando Poo és Principe szigete, és ismert még egy elszigetelt csoportjuk a Kilimanjaro környékén. A trópusi és szubtrópusi erdőket kedveli. Eredetileg Közép-Afrikából származik.

 

MIT ESZIK?

A szabadban élő Jákó papagáj főbb tápláléka az olajpálma termése, gyümölcsök, bogyók, diófélék, magvak, virágok és levelek. Előszeretettel dézsmálja a kukoricaültetvényeket is. Otthontartásnál javasolt: „…csíkos napraforgó, kukorica, zab, búza, köles, fénymag, kendermag, borsó. Ez szárazon és csíráztatva egyaránt. A félérett napraforgót és a tejes kukoricát szívesen fogyasztják.” Zöldségek közül a „…félérett kalászos búza-zab, lósóska, kender még zöld felmagzott része, tyúkhúr, saláta, sárga, ill. fehérrépa, zeller reszelve lágyeleséggel keverve.” Gyümölcsök közül: az „…alma, kiwi, banán, ritkán narancs és mandarin (ebből a túl sok hasmenést okozhat)”. Lágyeleségként pedig a „keményre főtt reszelt tojás, kemény reszelt sajt, turmixolt lisztkukac és előre gyártott száraz lágyeleség”, ami felszívja a nedvességet. Fontos, hogy vitamindús legyen. (Fentebb Deák János gyémántkoszorús mesterternyésztő szavait idéztük.)

 

MILYEN A HANGJA?

A vidám füttyögést hallat, ha megzavarják, vagy megijed, akkor sercegő hangot ad ki. Valamennyi papagájfaj közül ő rendelkezik a legkiválóbb beszédkészséggel. Nem csupán szavakat, vagy mondatokat képes megtanulni, hanem az újonnan tanultakat képes összekapcsolni a korábbi tudásával. Képes párbeszédszerűen kommunikálni. Meg tud tanulni dalrészleteket, s mindezeket tudatosan is képes használni. Összeköti a mondatokat bizonyos cselekvésekkel: elköszön az éppen indulni készülő gazdájától, vagy előfordul, hogy kidobálja a magokat, vagy egyéb rosszalkodást talál ki, s közben ismételgeti az ekkor hallott mondatokat: „Mit csinálsz, rosszaság?”. Hangutánzó képessége is lenyűgöző: a macskanyávogástól kezdve a köhögésen át a parketta reccsenéséig szinte bármit képes utánozni.

 

ÉRDEKESSÉGEK

A Jákó papagáj a legkiválóbb beszédkészséggel rendelkező papagáj.
Intelligenciája a főemlősökével és a delfinekével vetekszik.
A Jákó papagájok a természetben 30 évet élhetnek, míg fogságban 70-80 évig is eléldegélnek, ez azonban – számukra ideális körülmények között – akár 100! év is lehet.
A jákótartók szerint a legfontosabb, hogy mindig legyen mivel játszania a madárnak, mindig új és új játékra van szüksége; fontos a csőr koptatása is, ezt különböző fajátékok segítségével biztosítják kedvencük számára.
Elképzelhető, hogy a Jákó papagáj a tudomány által legtöbbet és legalaposabban vizsgált papagáj.
Dr. Irene Pepperberg nevéhez fűződnek a leghíresebb kutatások, egy Alex nevű Jákó papagáj viselkedésének tanulmányozása is neki köszönhető.
Dr. Irene Pepperberg bizonyította, hogy a jákók akár alapvető számtani feladatokat is meg tudnak oldani (összeadás, kivonás). Kitűnő szín- és formafelismerők is. Képesek felfogni az ok-okozati összefüggéseket is.
A jákók hihetetlenül magas intelligenciájának velejárója a fokozott érzékenység, érzelmesség. Amennyiben egy Jákó papagájt egyszer kellemetlen élmény ér, azt nem képes elfelejteni, ha pedig rosszul bánnak vele, előfordul az is, hogy többé nem fog megszólalni sem.
Úgy tapasztaltuk, hogy a tenyészetben élő jákók nagyon hamar megijednek, s képesek reszketni, sikoltozni.
A Jákó papagáj párválasztó, ami azt jelenti, hogy nem elég egyszerűen összezárni egy tojót egy hímmel, mert lehet, hogy nem fogadják el egymást. A legjobb módszer a párválasztás támogatására, hogy egyszerre több Jákó papagájt engednek össze, s a papagájok között – önálló választás alapján – kialakulnak a párok.
Egy Jákó papagáj egy életre választ magának párt.
A Jákó papagáj „egyemberes” madár, kiválaszt magának a családból egy valakit, s képes „hiszti rohamot” kapni, ha az illető el akar távozni, miután egy hétig távol volt, a madár akkor is megijed, ha a gazdája a szobából kimegy.
A Jákó papagáj olyan népszerű faj, hogy a tenyészthetősége ellenére is nagyon sok madár válik illegális befogás áldozatává (az utóbbi évtizedek alatt közel egymillió fajt fogtak be és csempésztek külföldre), ezért veszélyeztetett faj.
Ezen úgy tudunk segíteni, hogy csakis egyedi azonosítóval (lábgyűrű vagy chip) és CITES papírral rendelkező madarat vásároljunk.
A CITES (más néven Washingtoni Egyezmény) 1973-ban jött létre, egy rövidítés, amely egy angol címet takar: Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora. Ennek jelentése: Egyezmény a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről.

 

FELHASZNÁLT IRODALOM:

https://hu.wikipedia.org/wiki/J%C3%A1k%C3%B3papag%C3%A1j

Letöltés ideje: 2018. február 4.

http://papagajok.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=491774

Letöltés ideje: 2018. február 4.

http://www.haziallat.hu/madar/diszmadarak/jakopapagaj/1821/

Letöltés ideje: 2018. február 4.

http://mek.oszk.hu/03400/03408/html/1281.html

Letöltés ideje: 2018. február 4.

http://egzotikusmadarak.hu/jako/

Letöltés ideje: 2018. február 4.

http://www.cites.hu/cites.html

Letöltés ideje: 2018. február 4.