NEMESPAPAGÁJ

Nemespapagáj

KICSODA Ő?

A Nemespapagáj a Papagájalakúak rendjébe és a Papagájfélék családjába tartozó Eclectus nem egyetlen faja. Tudományos neve: Eclectus roratus (ejtsd: eklektusz rorátusz).

 

MIT JELENT A NEVE?

A tudományos nevét a német zoológus, ornitológus Philipp Ludwig Statius Müllertől kapta, 1776-ban.

 

HOGY NÉZ KI?

A Nemespapagájra jellemző a nemi dimorfizmus (kétalakúság), ez azt jelenti, hogy a tojó és a hím teljesen más külsővel rendelkezik. A hím smaragdzöld színű, a homlokán enyhén sárga árnyalattal, míg a tojó mélyvörös és kék (vagy bíbor) színű.. A tollazatuk színének a természetben nagy jelentősége van: a hímek táplálékkeresés alkalmával jól el tudnak rejtőzni a lombok között a smaragdzöld színüknek köszönhetően, míg a tojó magára vonhatja egy hím figyelmét élénkpiros színével, de igen jól elbújhat a faodú sötétjében. A hím smaragdzöld tollazata a kézevezőin mályva és világoskék csíkot mutat, az alsó szárnyfedői és testének két oldala vörösek, az alsó farkfedő tollai sárgászöldek. A farktollai felső felülete zöld, a külső farktollak szintén zöldek, ám a csúcs felé haladva kékes árnyalatot mutatnak, valamennyi farktolla csúcsa sárgásfehér színű. A hím felső csőrkávája jóval hosszabb az alsónál, s élénk narancsszínű, vagy inkább korall vörös, a végén pedig világossárga. Az alsó csőrkávája rövidebb, szürke színű. A hím lábai szürkék. A tojó kerek, sötétszürke csőrrel rendelkezik. A tojó feje, nyaka, begye élénkvörös, míg a hasa, valamint begye alsó része, s a köpenyén átívelő sáv bíbor lila színű. Szárnyszegélye és a kézevezők külső zászlói mályvaszínűek. A szárnytollai kívül mélyvörösek, szinte bordók, ez a sötétebb vörös árnyalat látható a hátán is, belül pedig szürke színűek. A farka színpompás: az alsó farkfedői vörösek, hosszú tollai szegénye sárga, a farka felül vörös, lentebb narancssárga, a csúcsain pedig világos narancssárga. A tojó lábai szintén szürkék. A Nemespapagájoknak sárga vagy narancssárga az íriszük, a fiatal madarak írisze viszont barna vagy fekete. A Nemespapagáj testhossza 30-35 centiméter lehet (egyes alfajai elérhetik a 35 centiméteres hosszúságot is). A szárnyfesztávolsága 70 centiméter, egyes alfajok különböző méretűek és – ennek megfelelően – különböző súllyal is rendelkeznek, 380-520 gramm között. A Nemespapagájt a külföldi szakirodalomban „zömök, rövidfarkú papagáj”-ként említik. A Nemespapagájoknak 9 alfaját ismerjük, ezeknek a tojót könnyebb megkülönböztetni, mint a hímeket. A tojók szemgödre körül gyűrű látható 3 alfaj esetében, de előfordul, hogy különböző méretűek, sok esetben pedig a tollazatuk eltérő színű: akad olyan, amely majdnem teljesen piros, egy másik alfajnál előfordul sárga folt a farktollakon, egy másik alfaj alhasi tollazata tér el a többiekétől, s látható egyes alfajnál a nyakon és a begyen világosabb vörös szín is. Magyarországra főként az Eclectus roratus roratus (az „alap” faj) került be.

 

HOL ÉL? HONNAN SZÁRMAZIK?

A Nemespapagáj a trópusi és szubtrópusi erdőket kedveli, sűrű esőerdők lakója. Élőhelye: Új-Guinea, a Salamon-szigetek, egyéb környező szigetek, Észak-Kelet-Ausztrália, az ausztrál York-félsziget, Maluku-szigetek, Indonéziában Szumba szigete. Ausztráliából, Új-Guineából és a környező szigetekről származik. Érdekes, hogy betelepítették díszmadárként Palau és Goram szigetére, s megpróbálták Hawaii-ra is, ez utóbbi területre nem sikerült.

 

MIT ESZIK?

A hím a fák lombkoronájában kutat élelem után, jól el tud rejtőzni, a táplálék főként vad füge, értelen dió, makktermés, fák magvai, rügyek, levelek, virágok, gyümölcsök. A Nemespapagáj étrendje eltér a többi papagájétól. Tápláléka főként zöldtáplálék, nem magokat fogyaszt elsősorban, hanem legel. Ennek megfelelően fogságban az eleségük 70-80 százalékát zöld eleség kell, hogy kitegye, ezenkívül adhatunk nekik gyümölcsöket, csíráztatott magokat (búzát, mungóbabot, napraforgót, kukoricát, zabot). A magas vastartalmú táplálékokat kerülni kell. Adható neki: alma, (főtt) bab, barack, chili, erős paprika, gránátalma, kivi, körte, főtt vagy friss tejes kukorica, mangó, paradicsom, (főtt) rizs, sárgadinnye, sütőtök (nyersen vagy sütve), szilva, zöldborsó, zöldpaprika. Néhányan még főtt kását is adnak madaraiknak, ez készülhet bulgurból, kuszkuszból, quinoaból, kölesből, vagy barnarizsből is. A főtt, kihűlt zöldségeket is szívesen eszik a nemespapagájok.

 

MILYEN A HANGJA?

A Nemespapagájok hangja éles, rekedtes. Szintén taníthatók emberi beszédre, erre a tojó és a hím egyaránt képes. Hangutánzó képességük nem kiváló, de jónak mondható.

 

ÉRDEKESSÉGEK

Joseph Forwshaw (ejtsd: Jozef Forsó) írta meg a A világ papagájai című könyvében, hogy az európai ornitológusok azt hitték, hogy a Nemespapagáj tojó és hím két különböző papagájfajhoz tartozik.
Előfordult, hogy a tenyésztők két hímet vagy tojót engedtek össze, természetesen hiába várták az utódokat.
A Nemespapagáj az egyetlen papagáj, aki nem elsősorban magokat, hanem zöld táplálékot eszik: legel.
A hímek akár 20 kilométert is képesek megtenni a megfelelő táplálék megtalálása érdekében.
A Nemespapagáj emésztőrendszere szokatlanul hosszú, ezért emészti könnyen a magas rosttartalmú étkeket.
Minden madárra, valamennyi papagájra, így a Nemespapagájra is jellemző, hogy „gazdagon” eszik, kiszórja a magokat, s ami kihullott, azt már nem eszi meg.
A Nemespapagáj is társas lény, nemcsak párban, hanem kisebb-nagyobb csoportokban is szívesen töltik az idejüket (akár 80 fős csoportok is lehetnek ezek). A Nemespapagáj tojó nem hűséges, a költési időszakban szívesen elfogad az odúhoz érkező más és más hímektől is táplálékot, s gyakran párzik is velük.
A tojó gyakran megtépi, megtámadja a hímet, ezért sokan azt tanácsolják, hogy idősebb hímet kell együtt tartani fiatalabb tojóval, hogy meg tudja védeni magát.
A tojó agresszivitása annak tudható be, hogy ő a fészek, az odú megvédésére rendezkedett be, ezt a magatartását akár a lakásban is gyakorolhatja: nemcsak a legképtelenebb zugokba tudja befészkelni magát, hanem harciasan védelmezi is azt. Ilyenkor beköltözik: magával viszi játékait, kincseit.
A hímet szívesebben tartják, hiszen szelídebb, s igen ragaszkodik gazdájához.
A Nemespapagájok élettartama a természetben 30 év. A külföldi szakirodalom szerint nem mondhatjuk, hogy 40-50 év, mert 28,5 valamint 40,8 év élettartamról tudunk, amit feljegyeztek, viszont ezeket a madarakat az 1980-as évekig nem is tartották fogságban, ezért nincsenek megbízható, rendelkezésre álló adatok a fogságban leélhető élethosszuk felső határáról.

 

FELHASZNÁLT IRODALOM:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Nemespapag%C3%A1j

Letöltés ideje: 2018. február 5.

https://en.wikipedia.org/wiki/Eclectus_parrot

Letöltés ideje: 2018. február 5.

http://egzotikusmadarak.hu/nemespapagaj/

Letöltés ideje: 2018. február 5.

http://www.haziallat.hu/madar/diszmadarak/nemespapagaj-eclectus-rotatus/5494/

Letöltés ideje: 2018. február 5.

http://papagajok.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=481031

Letöltés ideje: 2018. február 5.

http://users.atw.hu/papagajok/nemes_papagaj.htm

Letöltés ideje: 2018. február 5.