ALEX

Alex

KICSODA Ő?

Alex egy Nagy sándorpapagáj, amely a Papagájfélék családjába, a Nemespapagájfélék alcsaládjába tartozó faj. Tudományos neve: Psittacula eupatria (ejtsd: Pszittakula eupátria).

 

MIT JELENT A NEVE?

A Nagy sándorpapagáj nevében a „sándor-„ előtag Nagy Sándor (III. Alexandrosz) makedón királyra utal, mert ő hozta be először a Kis sándorpapagájt (más nevén Örvös sándorpapagájt) Európába. A latin nevében az „eupatria” szó pompásat, díszeset jelent, míg a „psittacula” a nem elnevezése, a „psittacinae” kifejezésből, ami valódi papagájformát jelent.

 

HOGY NÉZ KI?

A Nagy sándorpapagáj hossza 58 centiméter, a testtömege 220-250 gramm. Az alapszíne fűzöld, mely a tojónál fakóbb, mint a hímnél. Ez a fűzöld szín egy kis szürkéskékkel tartított a pofatájékon. A szárnyai 20-21 centiméter hosszúak, s a fedőtollai valamint az evezőtollak valamivel sötétebb zöldek, ez utóbbiakat belül egy szürke szegély díszíti. Színpompásak a farktollai: a két középső farktolla alapszíne zöld, de középen világoskék, s a végein sárga színű. A külső farktollak felül zöldek, alul sárgák. A Nagy sándorpapagáj szemének írisze (világoskék belső gyűrűvel) fehéressárga. Nagy (3-35, centiméter), erős, élénkpiros csőre van, ami a csúcsán világosabb színű.A hím nyakán fekete és vörös színű (egyes irodalmak rózsaszínnek nevezik) örv található, ez a tojónál hiányzik. Mindketten vörösesbarna tollfoltot viselnek a zöld szárnyukon. A Nagy sándorpapagáj fűzöld színe megkönnyíti a rejtőzködést az erdő lombjai között. A lábai hússzínűek és szürkés sárgák. A fiatalabb egyedek a tojóra hasonlítanak inkább, ám rövidebb a farkuk, az íriszük barnás színű, s csak kettő, vagy két és fél éves korukban színesednek ki.

 

HOL ÉL? HONNAN SZÁRMAZIK?

A Nagy sándorpapagáj a síkvidéki vagy alacsony, vagy középmagas hegyvidéki erdőségeket kedveli. Legfeljebb 1600 méteres magasságban él, de lehet vele találkozni a megművelt területeken is, a városi parkokban vagy kertekben, vagy a kókuszültetvényeken. Dél-India és Srí Lanka területéről származik. Napjainkban előfordul a következő területeken: Afganisztán, Ázsia, Banglades, Bhután, India, Kambodzsa, Laosz, Mianmar, Nepál, Pakisztán, Srí Lanka, Thaiföld és Vietnam.

 

MIT ESZIK?

A Nagy sándorpapagáj a természetben kis csapatokban keresgéli táplálékát, főként magvakat, virágokat, nektárt, gyümölcsöket és rovarlárvát eszik. Fogságban nem válogatós, elfogadja a gyári papagájeleséget, de szívesen fogyaszt kukoricát, szépiacsontot, gyümölcsöket, fűzgallyakat, zöldségeket, bogyókat, leveleket is.

 

MILYEN A HANGJA?

A Nagy sándorpapagáj hangos madár. Hangja éles rikoltozás, de képes más madarak hangját is átvenni. A Nagy sándorpapagáj tanítható beszédre, a Jákó papagájhoz képest nem kitűnő eme készsége, de megjegyez akár egész mondatokat is.

 

ÉRDEKESSÉGEK

A Nagy sándorpapagáj a kisebb Örvös sándorpapagájtól (vagy Kis sándorpapagáj) örökölte meg a nevét, a „sándor” szó Nagy Sándor makedón uralkodóra utal, ugyanis azokat a papagájokat ő hozta be először Európába; de a „nagy” előtag nem az ő nevére, hanem az adott papagájfaj méretére utal.
Csak a kalitkában tartott Nagy sándorpapagájt lehet beszédre tanítani.
Lehetőleg párban kell tartani, mert egyedül hamar elmagányosodik, s búskomorrá válik, hajlamossá válhat a tolltépkedésre. A Nagy sándorpapagáj képes más madárfajok hangját is átvenni. A Nagy sándorpapagáj átlagos élettartama 35 év.
A Nagy sándorpapagáj a tenyészidőzakon kívül tűri meg a többieket maga körül, akkor is csak a fajtársait.
Képes a Kis sándorpapagájjal vagy a Fenyőpapagájjal is hibrideket alkotni (vagyis párosodik velük).
A következő színváltozatok jöhetnek létre: Lutínó, Kék, Bronz fallow (fahéj) és Kékes.
Minden faszerkezetet, faágat elcsócsál, szétrág, ezért (csakúgy, mint valamennyi arapapagáj esetében is) szükséges időnként az ülőrúdja cseréje is.
A hím és a tojó a költési időszakban a természetben elkülönülnek.
Fogságban előfordul, hogy a hím is ül a tojásokon, sőt, eteti is a fiókákat; de az is megeshet, hogy agresszívvá válik, s elkezdi tépkedni a kis tollaikat, ilyenkor el kell választani a fiókákat.
A Nagy sándorpapagáj gazdájához nagyon ragaszkodó, szeretetre méltó madár.

 

Felhasznált irodalom:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Nagy_s%C3%A1ndorpapag%C3%A1j

Letöltés ideje: 2018. február 3.

Dr. Romhányi Attila: Nagy sándorpapagáj: okos és ragaszkodó

http://www.haziallat.hu/madar/diszmadarak/nagy-sandorpapagaj/1980/

Letöltés ideje: 2018. február 3.

http://papagajok.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=463791

Letöltés ideje: 2018. február 3.

Tanya M. Heming-Vriends, Matthew M. Vriends: Díszmadárkalauz,

Pécsi Direkt Kft., 2006.