DARU

Daru

KICSODA Ő?

A daru másként közönséges daru vagy szürke daru a Darualakúak rendjébe, a Darufélék családjába tartozó faj. Tágabb értelemben darunak nevezik a daruformák valamennyi faját, mi a szürke darura gondoltunk, mikor a könyvünkben szerepeltettük. E faj tudományos neve: Grus grus (ejtsd: Grusz grusz) (Linnaeus, 1758).

 

MIT JELENT A NEVE?

A daru ősi magyar szavunk, finnugor eredetű, hangutánzó szó. A darumadár hangját utánozza.

 

HOGY NÉZ KI?

A hím valamivel nagyobb a tojónál, 120-130 centiméter, a tojó 100-110 centiméter hosszú. A szárnyfesztávolsága 180-240 centiméteres lehet. Brehm kifejezésével élve a daru „hamuszürke” madár. Napjainkban „palaszürke” színűként emlegetik. Brehm leírása szerint a daru külseje: „…torka tájéka és feje eleje fekete, nyaka oldala fehéres, evezői feketék. Szeme vörösesbarna, csőre töve pirosas, hegye zöldesfekete, lába feketés.”. A testtömege 4500-6000 gramm. Hosszú nyakának és hosszú lábainak köszönhetően a megjelenése karcsú, tartása kecses. A fiókák tollazatának színe az első évben eltérő, a fejük egységesen sárgásbarna, testarányaik hasonlóak a felnőtt állatokéhoz.

 

HOL ÉL? HONNAN SZÁRMAZIK?

A daru Eurázsia vizes, lápos, sztyeppés és erdős területein honos, szívesen költ lakott területektől távol, az emberek számára nehezen megközelíthető helyen. Telelni Észak-Afrikába és Dél-Ázsiába vonulnak a darvak, jellegzetes vonulási mintát rajzolva az égen: V alakban repülnek, vagyis valóban van köztük egy vezérdaru, aki elöl repül.

 

MIT ESZIK?

A daru néha halakat, kisebb madárfiókákat, szintén kisebb emlősállatokat is eszik (főként költésekor), de költőhelyén szívesen eszik füvet, hajtásokat, rovarokat is. A vonulásakor ettől eltérően táplálkozik: kultúrnövények terméseit és magvakat is eszik. Tavasszal és nyáron főként rovarokat fogyaszt.

 

MILYEN A HANGJA?

A fiatalabb egyedek sípoló hangot adnak ki, a felnőttebb, idősebb madarak krúgatnak. Párválasztáskor „dürrögnek”.

 

ÉRDEKESSÉGEK

A daru várható élettartama általában húsz év.
A daru hazánkban védett faj, az eszmei értéke 50 ezer forint.
Magyarországon elsősorban átvonulómadárként tartották számon az utóbbi évszázadban, de néhány éve ismét dokumentálták, hogy költenek és fiókát is nevelnek hazánkban egyes darupárok.
A
daru a Hortobágyi Nemzeti Park címermadara. 

A híres darutánc az ihletője számos kultúrában kialakult művészi előadásnak. A darvak táncának oka azonban nem egyértelműen a madarak násztánca: ez a mozgás több funkciót is betölt egyszerre (mint más fajoknál is). A területért folyó harc során is így mozognak, ez teremtheti meg a párok között is az összhangot, de a vonulás közbeni izgatottság is lehet e viselkedés oka, vagy kiválthatja azt például egy ragadozó felbukkanása is.
Több kultúrában a darumadár a hűség jelképe, mivel egyetlen társat választ magának egy életre.
Japánban is a hűség jelképeként tisztelik a darut, az origami (papírhajtogatás) kapcsán több hiedelem is elterjedt róla: az 1000 papírdaru hajtogatása a kívánság beteljesülését jelenti, de a házasság előtt is 1000 papírdarut hajtogatnak, hogy az boldog, hosszú, sikeres legyen.
A daru a taoista halhatatlanok szent madara is.
A thai chi chuan (ejtsd.: tajcsicsuan) harcművészetet egy szerzetes dolgozta ki, miután tanúja volt egy daru és egy kígyó közötti harcnak.
Kínában a darut a „halhatatlanok darva”-ként emlegetik, mert szerintük a halhatatlanok daruháton repülnek.
Törökországban a „darutánc” a darvak mozdulatait, szárnycsapásait szimbolizáló páros tánc.
Csillagképet is neveztek el a darvakról (Daru csillagkép).
A daru a magyarság történelmében jelképekben, címerekben, becses, szimbolikus tárgyakon is felbukkan: a koronázási palást szegélyén pártás daruk láthatók; IV. Béla  címerében, több pénzérmén, egyebek között Károly Róbert dénárján is szerepel. 
Daru szerepel a Zirci apátság homlokzatán; a következő városok címerében is: Tompa, Makó, Daruszentmiklós, Püspökladány. 
Budapest XXII. kerülete is címerállatának választotta a darut. A daru magyar településnevekben is előfordul: Daruszentmiklós, Darvas, Darufalva, Daruvár. 
A Herendi Porcelánmanufaktúra ismert mintáján, a Rothschild-mintán is szerepelnek darvak. 
A magyar irodalomban is szerepel daru: Balassi Bálint (Negyvennegyedik, A darvaknak szól című költeményében); Arany János is említi (a Buda halálában: „Egy daru, ék csúcsán, a falka vezére, / Méhraj is indul csak egy anya röptére…”); Petőfi Sándor Hazámban című versében („Fejem fölött mig őszi légen át / Vándor darúid V betűje szállt…”) is találkozunk a daruvonulással. Tompa Mihály Alföldi képek című versében a daru hangját is felidézi: „Mégis szebb az, ha a rónák s tavak felett / Átvonuló daru egyet-egyet krú-gat!”. Hosszabban ír Szép Ernő a Tünemény című művében a darvakról, s Gárdonyi Géza pedig ugyanígy a Mai csodákban. Ismert Illyés Gyula Mint a darvak című műve, valamint Békés Pál Darvak című regénye. 

Néprajzi érdekességként említendő a moldvai csángóknál jól ismert játék, a „daruzás”.
A XVI. században szokás volt a darvakat megszelídíteni, előfordult 20 darumadár is egy háznál, a szelíd darvak elsősorban úriházaknál voltak divatosak. Ismert olyan magyar falu, melyet darvászok is laktak.
Szokás volt, hogy egy magára valamit is adó legény darutoll nélkül ki sem lépett a házból (a cselédeknek csak kakastoll jutott). Innen magyarázhatók a népköltészetben, s több népdalunk szövegében is előforduló „darutollas kis kalapom”, „kis kalapom darutollas” sorok.

 

FELHASZNÁLT IRODALOM:

Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága: Táncoló darvak, darutáncosok

http://www.hnp.hu/hu/szervezeti-egyseg/turizmus/darvak-vilaga/oldal/tancolo-darvak

Letöltés ideje: 2018. február 24.

Ortutay Gyula (főszerk.): Magyar néprajzi lexikon I. (A–E). Akadémiai kiadó.

Budapest, 1977. 555–556. old.

Csodálatos állatvilág (Wildlife Fact-File). 2. csoport. Madarak. Mester kiadó.

Budapest, 2000.

Magyar Madártani Egyesület: Magyarország madarai. Daru

http://www.mme.hu/magyarorszagmadarai/madaradatbazis-grugru

Letöltés ideje: 2018. február 24.

Brehm: Az állatok világa. Daru (Grus Pall.) A daru (Grus grus Linn.)

http://mek.oszk.hu/03400/03408/html/1430.html

Letöltés ideje: 2018. február 24.

Európa madarai: Daru

http://www.europamadarai.hu/?page_id=1311

Letöltés ideje: 2018. február 24.

Hortobágyi Madárkórház – Madárkórház Alapítvány: Daruvonulás 2016.

http://madarpark.hu/daruvonulas/

Letöltés ideje: 2018. február 24.

Kaufman Gábor: A daru bizonyított költése Magyarországon!

http://kaufmang.blogspot.hu/2015/07/mintegy-szaz-ev-utan-ujra-kolt-daru.html

Letöltés ideje: 2018. február 24.