SÁRGA-KÉK ARA

Sárga-kék ara

KI Ő?

A Sárga-kék ara (vagy Aranyhasú ara vagy Közönséges arapapagáj vagy Kékhátú ara) a Papagájalakúak rendjéből, a Papagájfélék családjából, az Ara nembe tartozó faj. Tudományos neve: Ara ararauna (így ejtsd: ara ararauna).

 

MIT JELENT A NEVE?

Az arapapagájokat úgy nevezték el, hogy a saját hangjukat idézték, amit főként párzás idején adnak ki: „araaaaa–ra” (vagy: „rra-aaa” ismétlődik, s ez hallatszik arának). A Sárga-kék vagy Kék-sárga ara elnevezés természetesen a madár tollainak színére utal, az Aranyhasú ara név úgyszintén. Az „ararauna” kifejezésből az „una” szó latinul ’egy’, tehát „egy ara arara” a név jelentése. Érdekesség, hogy ez a papagájfaj volt az egész Ara nem névadója.

 

HOGY NÉZ KI?

A Sárga-kék arapapagájok nagytestű madarak, általánosságban elmondható, hogy az arák a legnagyobb papagájok. A Sárga-kék arák testhossza 75-85 centiméter, a testtömege 900-1300 gramm. A csőre 6 centiméter, fekete. A nyaka oldala és a hasa olajsárga (innen az „Aranyhasú” elnevezés), a torka fekete, a homloka és a fejtető egy része is zöld színű. A háta és a szárnya egy része kék. A szárnyai és a farktollai alsó (belső) fele sárga, felső (külső) része kék. A tojó általában kisebb a hímnél, de léteznek nagyobb méretű tojók, szinte a hímmel azonos nagyságúak. Mivel a tojók és a hímek a külsejük alapján igen nehezen határozhatók meg, ezért a legbiztosabban az állatorvos állapíthatja meg a nemüket (DNS-alapú ivarmeghatározással). A Sárga-kék aráknak csupasz, krémszínű pofafoltja van, amin legyezőszerűen futnak végig a vékony fekete csíkok. Ez a pofafolt izgalmi állapotban kipirosodik. Nagyon erős csőrük van, melyekkel gond nélkül szétroppantják pl. a mogyoró héjat, vagy csőrükön csüngenek, még saját nagy testüket is meg tudják tartani a csőrükkel kapaszkodva.

 

HOL ÉL? HONNAN SZÁRMAZIK?

A Sárga-kék ara Dél-Amerikából származik, s a következő országokban él: Bolívia, Brazília, Ecuador, Francia Guyana, Guyana, Kolumbia, Panama, Paraguay, Peru, Suriname, Tobago, Trinidad, Venezuela. Szereti az alföldi és a folyóparti erdőket, mocsarakat, de megél a szavannákon is. MIT ESZIK? A Sárga-kék arák a természetben magvakat, bogyókat, gyümölcsöket és bogarakat is esznek. Fogságban magokat (pl. napraforgómag, kender, zab, kukorica), gyümölcsöket (alma, dió, mogyoró, narancs, barack, banán), zöldséget (tyúkhúr, saláta, uborka, répa), sőt, főtt tojást is adnak nekik. A szabadban az arapapagájok a folyók mellett olyan partfalakat keresnek föl, amik agyagban gazdagok. Ebből csipegetnek az agyag ásványianyag-tartalma miatt (ami többszöröse a növényekben találhatónak).

 

MILYEN A HANGJA?

Az arapapagájok mindegyike nagyon hangosan rikácsol. Taníthatók emberi beszédre is, s bár rendkívül intelligens madarak, a beszédkészségük nem kimagasló. Párzási időszakban hallatják híres „aaara-ra” („rra-aaa”) kiáltásukat, aminek a nevüket is köszönhetik. Hangjuk rekedtes, erejét mutatja, hogy az a szabadban több száz méterre is elhallható, általában leszoktathatók erről, ha megfelelően foglalkoznak velük, akkor nem rikácsolnak.

 

ÉRDEKESSÉGEK

A Sárga-kék arák a névadói valamennyi arapapagájnak.
A Sárga-kék arák krémszínű csupasz pofafoltjai izgalmi állapotban kipirosodnak.
A Sárga-kék hím arapapagájok tollazata visszaveri az UV-sugarakat, valószínű lehet, hogy a tojók ez alapján választanak társat maguknak.
Az arapapagájok rendkívül intelligens madarak: képesek az úgynevezett „tárgyállandóság” felismerésére, meg tudják különböztetni a bal és a jobb oldalt, nagy sebességgel oldanak meg logikai feladatokat, szinte bármilyen mutatványra, betaníthatók.
Nem mondhatjuk, hogy kimagasló a beszédkészségük, néhány szóra azonban betaníthatók.
A Sárga-kék arák átlagéletkora 40-50 év, fogságban, ideális körülmények között azonban 70 vagy akár több évig is elélhetnek.
Általában igaz valamennyi arapapagájra, hogy nagy mozgásigényük van, szeretnek rágcsálni, ez biztosítja az egészségüket, szeretnek nyújtózni, az izmaikat edzeni, kapaszkodni, ezért nagy kerti voilerben, vagy madárszobában a legboldogabbak. A ketrecben tartott madarak számára is biztosítani kell naponta a két-három óra szabadabb mozgást. Újabban divatos a szabadban röptetésük is, egyre többet látni hámmal, pórázon röptetett arapapagájt.

 

FELHASZNÁLT IRODALOM:

https://hu.wikipedia.org/wiki/S%C3%A1rga-k%C3%A9k_ara

Letöltés dátuma: 2018. január 30.

Egzotikus madarak – Arapapagájok

http://egzotikusmadarak.hu/ara-papagajok/

Letöltés dátuma: 2018. január 30.

http://papagajok.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=492474

Letöltés dátuma: 2018. január 30.

Sárga-kék arapapagáj

http://www.haziallat.hu/madar/diszmadarak/sarga-kek-ara/3044/

Letöltés dátuma: 2018. január 30.