BOBÓ

Bobó

KICSODA Ő?

Bobó egy Sárgabóbitás kakadu, vagy nagy sárgabóbitás kakadu. A latin neve szerint ő a Cacatua galerita, a Papagájalakúak rendjébe, a Kakadufélék családjába tartozó faj.

 

MIT JELENT A NEVE?

Érdekes a neve, a kakadu eredetileg maláj szó, és két jelentése van: „csípő” vagy „öregapó”. Az első jelentés alapján a nevét erős csőréről kapta, hiszen pillanatok alatt képes akár egy fajátékot is szétszedni. Egyes irodalmak szerint azonban a maláj „kakatoe” szó a madár hangját utánozza csupán.

 

HOGY NÉZ KI?

A Sárgabóbitás kakadu hossza 44-55 centiméter. Az Ausztráliában élő faj nagyobb, mint a környező szigeteken élő társaik. A tojó testtömege: 840-970 gramm; a hím pedig 820-920 gramm nehéz lehet. Az angol neve: Sulphur-crested cockatoo, ami utal a bóbitája (ami egy tollazatból álló, mozgó taréj) kénsárga színére (a „sulphur” ként jelent). A tollazata fehér, de az evezőtollak és a farktollak belső oldala közepe sárga. A szemgyűrűje fehéres színű. A nemeket az íriszük (a szem szivárványhártyája) alapján lehet megkülönböztetni. Alsó és felső csőrkávája és a lába egyaránt szürke színű. Nagy, erős, kerek csőre van, amelynek segítségével meg tudja törni például a mogyorót is. A hímek írisze fekete, a tojóké vörösesbarna mindkettejük szemgyűrűje fehér. A tojó valamivel kisebb a hímnél, a feje kerekebb, a homloka szélesebb, a szeme nem annyira előreugró, s a csőre is kisebb.

 

HOL ÉL? HONNAN SZÁRMAZIK?

Ausztrália legkedveltebb madara. A természetben találkozhatunk vele: Észak-, Dél- és Dél-Kelet-Ausztráliában, Tasmániában, valamint a környező szigeteken (Waigeo, Misool és Aru, valamint a Cenderawasih-öböl és a Milne-öböl szigetein is), de Indonéziában és Pápua Új-Guineában is előfordul, s Új-Zélandra Palauba, valamint Szingapúrba is betelepítették. Ez utóbbi országban, a becslések szerint, a számuk 500 és 2000 között van. Szereti a ritkásan erdős területeket, a magas fákkal tarkított nyílt terepet, de előnyben részesíti a folyóparti és más vízparti fákat, valamint a sűrűbb mangróve- és eukaliptuszerdőket. Jól megél a trópusi és szubtrópusi esőerdőkben is. Mindig igyekszik vízközelben maradni. Élőhelyén találkozhatunk vele megművelt földterületeken is, előfordul kertekben, vagy városi parkokban. A következő ausztrál városokban elterjedt: Adelaide, Brisbane, Canberra, Melbourne és Sydney.

 

MIT ESZIK?

A kakaduk a táplálékukat a szabadban vagy a fákon szerzi meg, vagy a talajon (magok, mogyoró, apróbb rovarok), általában reggelente a földről csipegetnek, délben pedig a fák árnyékos részén a fakérget és leveleket csipegetnek. Szívesen esznek gyümölcsöket is. Időnként a falvakba is bemerészkednek, ám ilyenkor nagyon óvatos madarak. A földművesek általában nem kedvelik őket, mondják, hogy a kakadu megdézsmálja a vetőmagot és a kész zsákokat is kivágja éles csőrével, a terményt is fosztogatja; ennek ellenére hasznot is hajt: megeszi a gyomnövény magját is, valamint a fafúró rovarokat és a sáskapetéket is. Fogságban étrendje főként madármag keverékből, csírás magvakból áll. Kedvel mindenféle gyümölcsöt és zöldséget, mint például: alma, körte, szilva, mazsola, narancs, banán, őszibarack, sárgarépa, brokkoli, saláta, tyúkhúr, pitypang. Előfordul, hogy gazdái alkalmi fehérjékkel is kínálják: sajtdarabokkal, keményre főtt tojással, főtt csonttal. Ezeket is szívesen megeszi.

 

MILYEN A HANGJA?

Játék közben elég erőteljes, rikácsoló hangot képes kiadni, főként reggel és este, illetve eső előtt hallani a hangját. Sokféle hangos, rekedtes kiáltást hallat. Főként reggelente, vagy akkor, ha felriasztják, megijesztik. Beszédkészsége jó, megtanítható nem csak szavakra, egész mondatokra. Képes utánozni az emberi hangot is.

 

ÉRDEKESSÉGEK

A Sárgabóbitás kakadu rendkívül intelligens madár, ennek megfelelően kellőképpen érzékeny is. Amikor egy sárgabóbitás kakadut tenyésztenek, akkor rögtön hozzászokik az ember jelenlétéhez, nem kell szelídíteni. Ha új tulajdonoshoz kerül, rendkívül nehéz elnyerni a bizalmát, utána viszont folyamatosan igényli a társaságot. Ha magányos, ha nem törődnek vele, hajlamos a tolltépésre; ha nem tudnak eleget foglalkozni vele, akkor érdemes sok-sok játékkal megajándékozni, vagy egy másik kakadut venni mellé – társnak.
Nagyon okos, intelligens madár, gyorsan tanul. Híres előadóművész, szinte bármilyen tárgyat képes használni bohóckodásra. Tud táncolni, sőt, még görkorcsolyázni is! Tehetséges beszéd és hangutánzónak tartják, bár nem a legbeszédesebb madárnak.
A tanulási képességeinek bizonyítéka, hogy könnyen old meg kirakós rejtvényeket, puzzle-t. Képes színeket és formákat is megkülönböztetni, néhány egyedet sikerült már számolni is megtanítani! Képesek voltak megmondani, hogy egy bizonyos tárgyból mennyi van az asztalon és milyen színű.
A kakaduk annyira intelligensek, hogy szervezetten működnek: amíg a legtöbb egyed a földön kapirgál, addig egyikük egy magas fa tetején „őrködik”. Ha például egy ragadozót lát közeledni, akkor hangos rikácsolással figyelmezteti társait. (Ez utóbbi viselkedésük olyan népszerű, hogy az ausztrál szlengbe is beépült: a tiltott szerencsejátékokat űzők körében mindig akad egy rendőri ellenőrzést figyelő személy, őt viccesen „cockatoo”-nak (kakadunak), vagy röviden cocky-nak nevezik.)
Bármilyen trükkre meg lehet tanítani a kakadut, amire egy madár képes lehet: bukfencezi, halottat tettetni, integetni, sőt, láttam már kakadut biciklizni is.
Egy 2009-es tanulmány mutatta be Snowball-t, a híres táncoló kakadut (ő egy „Cacatua galerita eleonora”, a Sárgabóbitás kakadu egyik alfaja), megállapították, hogy ezek a madarak képesek mozgásokat produkálni (szinkronban) egy zenére.
A közösségi média és az Internet világa rengeteg táncoló kakadu-videót tartalmaz, de Snowball a leghíresebb táncos kakadu, még reklámfilmben is szerepelt. A róla készült videókat a honlapunkon is megtekinthetik.
Ha egy kakadu izgatott vagy fél, felborzolja a bóbitáját.
Fogságban előfordul, hogy a Sárgabóbitás kakadu keveredik, kereszteződik a Kis sárgabóbitás kakaduval, vagy a kék szemű kakaduval, amelynek sötétebb kék a szemgyűrűje.
A kakaduk a természetben csupán 20-40 évet élnek, de fogságban nagyon hosszú az élettartamuk, például egy Sárgabóbitás kakadu több, mint 100 évet élt.
Egy Fred nevű kakadu 100 éves korában 2014-ben még életben volt, egy Cocky Benett nevű kakadu is idősebb volt 100 évesnél. Ismert még egy adat egy 76 éves kakaduról, a kilencvenes évekből.

 

FELHASZNÁLT IRODALOM:

https://hu.wikipedia.org/wiki/S%C3%A1rgab%C3%B3bit%C3%A1s_kakadu#cite_note-2

Letöltés ideje: 2018. február 4.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sulphur-crested_cockatoo

Letöltés ideje: 2018. február 4.

https://www.papagajmagazin.hu/index.php/hu/papagaj-fajok/56-kakadufelek-cacatuidae-csaladja/valodi-kakaduformak-cacatuinae-alcsaladja/valodi-kakaduformak-cacatuinae-cacatua-neme/60-sargabobitas-kakadu-cacatua-galerita.html

Letöltés ideje: 2018. február 4.

http://www.haziallat.hu/madar/diszmadarak/milyen-madar-a-kakadu/4358/

Letöltés ideje: 2018. február 4.

http://users.atw.hu/eloallatvilag/madarak/sargabobitas%20kakadu/sargabobitas%20kakadu.html

Letöltés ideje: 2018. február 4.